Imię, którego w Polsce nie nosi już prawie żadna kobieta. Oznacza "Bóg jej daje"

Tego starosłowiańskiego imienia o ciekawym znaczeniu nie otrzymała od 24 lat żadna dziewczynka w Polsce. Można je tłumaczyć również jako "podarowana przez Boga" lub "podarowana przez los". Dłuższa wersja tego imienia brzmi równie dźwięcznie. Nosi je jedna z polskich piosenkarek z czasów PRL.

O wyborze imienia dla oczekiwanego potomka lub potomkini mówi się "sztuka kompromisu". Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza jeśli przyszli rodzice mają odmienne preferencje. Pobudki, którymi kierują się przy wyborze, mogą być bardzo zróżnicowane. Np. dane imię po prostu ładnie brzmi i łatwo je wymówić w wielu językach albo kojarzy się z kimś bardzo nam bliskim. Niektórzy sięgają po imiona, które noszą ich ulubione postaci z pop kultury lub historii. Ostatnio do łask wróciły także dawne, tradycyjne imiona staropolskie. 

Zobacz wideo Zobacz wideo: Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie" Wybierz serwis

W dawnych czasach, w Polsce imię nadawano na różne sposoby. Tradycja wymagała, by uosabiały one dar, najczęściej "od Boga", ze wspaniałą cechą. Przykładem takiego imienia jest Dobromiła, wciąż popularna, a przynajmniej popularniejsza, niż mogłoby się wydawać. W 2022 roku nazwano tak 12 dziewczynek, w 2023 - 9. Imię "Bogumił" z kolei w 2022 roku otrzymało 50 chłopców w Polsce, a w 2023 - 40. Takie imiona nadal często nadawane są m.in. po to, by uczcić pamięć bliskich, przywołać dobre wspomnienia czy np. podkreślać wartości rodzinne.

Tej popularności nie ma już jednak od wielu lat pewne żeńskie imię wyróżniające się bardzo ciekawą etymologią. Bogda to imię, którego od 2000 roku nie otrzymała żadna Polka. Dziś więc śmiało można stwierdzić, że imię Bogda w naszym kraju nie jest już używane. Warto dodać, że Bogda jest jednym z wariantów imienia Bogdana i żeńskim odpowiednikiem imienia Bogdan, które nadawane jest chłopcom do dzisiaj. I choć kojarzy się ze znanym i nadal dość często wybieranym imieniem Bogna, to Bogda ma nieco, wyraźniejsze i twardsze brzmienie.

Bogda. Imię kobiece, o którym zapomniano

Według językoznawców, Bogda jest imieniem pochodzenia starosłowiańskiego. Jego pochodzenie najczęściej przypisuje się staropolszczyźnie, jednak według niektórych hipotez może wywodzić się z języka staroruskiego. W polskich źródłach pisanych po raz pierwszy pojawiło się XIII wieku. W skrócie oznacza "Bóg jej daje" lub "Bogu daje". Składa się z dwóch członów: "Bog" czyli "Bóg", "Boga". Pierwotnie jednak pierwsza część oznaczała "los", "dola", "szczęście". Druga - "da" - czyli "dana", "podarowana". Można tłumaczyć je jako "podarowana przez los" albo "dana przez Boga".

Jakie cechy dawniej przypisywano kobietom o imieniu Bogda? Kojarzyło się ono z wytrwałością, upartością, silną wolą, dążeniem do celu, przywództwem, odwagą, zdolnością podejmowania ryzyka. Kobiety o tym imieniu uważane były też za towarzyskie i otwarte na świat i ludzi. Bogdy uważano również za osoby silne psychicznie, które nie zważają na przeciwności losu i prą przed siebie, aby osiągnąć zamierzony cel. Kojarzono je również z kierowaniem się logiką i zdrowiem rozsądkiem. Raczej nie przepadają za chodzeniem z głową w chmurach. Są lojalne, godne zaufania, pomocne i walczą o sprawiedliwość. Nigdy nie przejdą obojętnie wobec osób w potrzebie. Kobiety noszące imię Bogdy uznawane były też za takie, które lubią się uczyć, z łatwością przyswajają nowe rzeczy, mają wiele do powiedzenia na różne tematy i odznaczają się wszechstronnymi talentami.

Bogda lub Bogdana. To imię nosi słynna polska piosenkarka

Bogda obchodzi swoje imieniny 6 lutego, 10 sierpnia, 6 września i 6 listopada. Źródła podpowiadają, że zdrobnienia, które można stosować wobec imienia Bogda, to Bodzia, Bogdania, Bogdanka, Bogusia, Boguśka, Bogunia, Boguś. 

Czy są jakieś znane osoby o imieniu Bogda? Oczywiście, że tak. Np. Bohdana Frolyak, ukraińska kompozytorka muzyki współczesnej. Albo Bogdana Kolewicz, serbska filozof polityki. Bogdana Matsotska to z kolei ukraińska narciarka alpejska i olimpijka. Bogdana Stritar była zaś słoweńską śpiewaczką operową, która zmarła w 1992 r. W Polsce zaś w latach 70. sławę zdobyła niezwykle utalentowana polska piosenkarka, Bogdana Zagórska. Dziś ma 79 lat.

Choć imion do wyboru w Polsce jest bardzo dużo, to należy pamiętać, że będzie ono towarzyszyć dziecku przez całe życie. Jeśli jesteśmy fanami imion bardzo oryginalnych, wręcz kontrowersyjnych (powyżej opisane imię oczywiście do nich nie należy, przez niektórych może być jednak dziś uznawane za nieco przestarzałe) - musimy liczyć się np., że w urzędzie stanu cywilnego możemy spotkać się z odmową rejestracji danego imienia. "Warto zatem zwrócić uwagę na jego znaczenie, brzmienie zdrobnienia i zastanowić się, czy kierując się przemijającą modą nie narazimy dziecka na niemiłe komentarze rówieśników" - czytamy na gov.pl.

Co sądzisz o staropolskich imionach? Powinny wrócić do łask?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.