Ostatnie Pokolenie w "Rozmowach Gazeta.pl". Wśród tematów kontrowersyjny wywiad

W piątkowym programie "Rozmowy Gazeta.pl" odbędzie się rozmowa z Tytusem Kiszką i Janem Latkowskim, aktywistami z Ostatniego Pokolenia. Działalność grupy odbija się w ostatnim czasie szerokim echem za sprawą licznych akcji protestacyjnych. Ruch społeczny stał się również w tym tygodniu przedmiotem kontrowersyjnego wywiadu w Kanale Zero.

Tytus Kiszka i Jan Latkowski będą gośćmi piątkowego (26 kwietnia) wydania programu "Rozmowy Gazeta.pl". Członkowie Ostatniego Pokolenia opowiedzą o postulatach swojego ruchu społecznego, protestach klimatycznych oraz dialogu publicznym wokół spraw środowiskowych. Poruszona zostanie ponadto kwestia głośnego w ostatnim czasie wywiadu w Kanale Zero. Program poprowadzi dziennikarz Gazeta.pl Patryk Strzałkowski.

Zobacz wideo Czemu aktywiści klimatyczni wzbudzają taką agresję?

Czym jest Ostatnie Pokolenie? O ruchu społecznym stało się głośno po niedawnych protestach

Ostatnie Pokolenie to organizacja nagłaśniająca informacje o zagrożeniach płynących ze zmian klimatu. Jej członkowie domagają się od rządu podjęcia określonych kroków mających na celu przeciwdziałanie pogłębianiu kryzysu klimatycznego. Należą do nich między innymi postulaty dotyczące komunikacji miejskiej. Aktywiści oczekują zwiększenia inwestycji w kolej i komunikację zbiorową, a także wprowadzenia biletu miesięcznego za 50 zł na transport regionalny w całym kraju.

W ostatnim czasie aktywiści Ostatniego Pokolenia dali poznać się jako organizatorzy akcji protestacyjnych, mających w ich ocenie nagłaśniać problem zmian klimatu. Sami członkowie ruchu społecznego opisują te działania jako "kontynuację długiej tradycji nieposłuszeństwa obywatelskiego". Należało do nich między innymi zakłócenie koncertu jubileuszowego Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej, oblanie barwnikiem spożywczym Pomnika Syreny na Powiślu, czy blokowanie ruchu na warszawskich mostach. W ubiegłym tygodniu, w sobotę (20 kwietnia), aktywiści zakłócili również otwarcie sezonu wyścigów konnych na Służewcu. Więcej na ten temat w poniższym artykule:

Protesty aktywistów często spotykają się z krytyką. Oni sami twierdzą, że są niezbędne

Działalność Ostatniego Pokolenia często spotyka się z krytyką. Aktywiści podtrzymują jednak, że z perspektywy zagrożenia katastrofą klimatyczną ich akcje są konieczne. - Nie mamy wyboru, musimy blokować drogi. Każdy ruch społeczny w historii wychodził na ulice. To tu zaczyna się zmiana. Zakłócenia ruchu mogą być frustrujące, my też wolelibyśmy tego nie robić, ale jesteśmy zmuszeni. Korki to nic w porównaniu do zniszczeń, które przyniesie kryzys klimatyczny - mówiła TVN rzeczniczka ruchu na temat blokowania dróg w Warszawie.

Szerokim echem w mediach społecznościowych odbił się również wtorkowy (23 kwietnia) wywiad udzielony przez Tytusa Kiszkę i Jana Latkowskiego Kanałowi Zero. Program wywołał jednak liczne kontrowersje również pośród widzów oraz krytyków działalności Ostatniego Pokolenia. Krytycznie oceniony został sposób prowadzenia rozmowy przez dziennikarzy Krzysztofa Stanowskiego i Roberta Mazurka.

Najlepiej oceniane komentarze na platformie YouTube twierdzą między innymi, że zachowanie prowadzących było "poniżej jakiejkolwiek krytyki" oraz prezentowało "słaby poziom jak na Kanał Zero". Negatywnie przyjęte zostały również niektóre wypowiedzi Mazurka dotyczące konsensusu naukowego w temacie zmian klimatu. Więcej na ten temat pisał dziennikarz Gazeta.pl Kacper Kolibabski w artykule: "Państwowy Instytut przeprasza za potężny fake news o klimacie. 'Zawiódł system weryfikacji treści'".

Czy popierasz formy protestu obierane przez aktywistów klimatycznych?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.