Naukowcy z pomocą AI zbadali słynne dzieło Rafaela

Wspaniałe dzieło sztuki renesansowej, "Madonna della Rosa" Rafaela, od dawna było źródłem dyskusji i kontrowersji wśród znawców sztuki. Jednak dzięki zaawansowanym badaniom przy użyciu sztucznej inteligencji, naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA dokonali przełomu w zrozumieniu tego arcydzieła.

Reklama

Z badań opublikowanych w grudniu 2023 roku wynika, że w powstanie słynnego obrazu, którego autorstwo przypisuje się Rafaelowi Santiemu, wkład miał inny artysta.

Raffaello Santi, Madonna della Rosa, 1518–1520, Muzeum Prado w Madrycie / Wikimedia Commons Raffaello Santi, Madonna della Rosa, 1518–1520, Muzeum Prado w Madrycie / Wikimedia Commons

Kto namalował obraz "Madonna della Rosa"? Sztuczna inteligencja zna odpowiedź 

Niestandardowy algorytm umożliwił przeprowadzenie dogłębnej analizy dzieła, porównując każdy jego element z twórczością Rafaela.

- Wykorzystaliśmy zdjęcia autentycznych obrazów Rafaela, aby wytrenować komputer celem szczegółowego rozpoznania jego stylu, począwszy od pociągnięć pędzla, palety barw, cieni i innych aspektów dzieł. Komputer widzi znacznie głębiej niż ludzkie oko, do poziomu mikroskopowego – mówi cytowany przez Science Alert matematyk i informatyk Hassan Ugail z Uniwersytetu w Bradford w Wielkiej Brytanii.

"Madonna della Rosa" to dzieło Rafaela i... innego malarza

Okazało się, że postać Madonny, Dzieciątka Jezus oraz św. Jana zostały stworzone przez Rafaela zgodnie z jego charakterystycznym stylem malarskim. Co innego sztuczna inteligencja ma do "powiedzenia" na temat św. Józefa. Wnioski, które jakiś czas temu wysuwali uczeni tj., że twarz św. Józefa nie oddaje talentu włoskiego malarza, okazały się słuszne.

Niestety nie wiadomo, kto współtworzył arcydzieło. Być może był to Giulio Romano, jeden z uczniów Rafaela. Jest to prawdopodobne, zważywszy, że wielcy artyści tacy jak m.in. Rembrandt angażowali swoich uczniów w proces twórczy.

Sztuczna inteligencja w służbie historii sztuki

Uczeni, którzy podjęli się trudu ocenienia pracy Rafaela, podkreślają, że sztuczna inteligencja pomoże ekspertom w potwierdzaniu autorstwa wybitnych dzieł.

- To nie jest przypadek, w którym AI odbiera ludziom pracę. Proces uwierzytelniania dzieła sztuki polega na przyjrzeniu się wielu aspektom, od jego pochodzenia, pigmentów, kondycji dzieła i tak dalej – podkreśla Hassan Ugail.